Aktovka nebo batoh pro prvňáčka? Jak vybírat a v čem se liší?

Každý rok řeší spousta maminek a tatínků, zda pro svého budoucího prvňáka vybrat aktovku nebo školní batoh. V čem je vlastně mezi aktovkou a batohem rozdíl? Jaké jsou na batohy a aktovky pro prvňáčky kladeny požadavky, které si možná ani neuvědomujete?

Ergonomie – nejdůležitější parametr batohů i aktovek

Bez ohledu na to, zda nakonec vyberete aktovku nebo batoh, tak musí perfektně sedět. Děti ve školní tašce často nosí větší zátěž než by měly, proto se při výběru zaměřte na tyto čtyři body.

  • Výška. Velikost brašny by neměla být větší než záda dítěte. Horní hrana tedy nepřesahuje nad ramena a spodní hrana nesmí jít přes linii boků a sahat až na hýždě. V tomto bodě se velmi často dělá chyba a batoh je delší než záda prvňáčka.
  • Šířka brašny by neměla výrazně přesahovat šířku ramen dítěte, nemusely by sedět popruhy. Tento problém nastává jen u velmi drobných dětí.
  • Polstrování. Všechny brašny pro prvňáčky mají záda vyztužená. Vždy dbejte na to, aby záda i popruhy byly i dostatečně polstrované, v případě popruhů nezapomeňte na dostatečnou šířku.
  • Tvarování. Když už máme vybraný batoh podle velikosti a polstrování je potřeba ověřit, jak sedí na zádech. Brašna by měla sedět v bedrech a celkově dobře přiléhat k zádům. Pokud bude dítě tlačit nebo někde škrtit, sáhněte po jiném modelu. Nezapomeňte správně nastavit délku ramenních popruhů, hrudního popruhu a balanční dotahy

„TIP: Při zkoušení aktovky i batohu jej nemějte prázdný, ale trochu jej naložte, ať lépe simuluje skutečné využití.“

Rozdíly mezi aktovkou a školním batohem

Rozdíl mezi aktovkou a batohem je v bytelnosti, členění a způsobu zavírání.

Aktovky

Hlavním poznávacím znakem aktovky je jedna velká členěná kapsa a pevná bytelná konstrukce. Díky tomuto provedení aktovka vždy dobře stojí a nikam se nepřeklápí, ikdyž není úplně plná. Díky jedné kapse má prvňáček vše přehledně na jednom místě.

Typickým způsobem zavírání je klopa s přezkou. Přezky bývají v různých provedeních zacvakávací nebo magnetické. V současné době existují i aktovky se zapínáním na zip.

Aktovky jsou vhodné především pro roztěkanější děti, které díky jedné kapse neztratí přehled co a kde mají uložené. Rovněž manipulace s přezkou je jednodušší a rychlejší než zipové zapínání.

Batohy pro prvňáčky

Na rozdíl od aktovek, batohy nemají tak bytelnou konstrukci. Mají také vyztužená polstrovaná záda, ale zbytek už je hlavně látkový, jen se zpevněným dnem. Další hlavní odlišností je rozdělení do více kapes. Zapínání batohů je na zip.

Toto provedení má nějaké výhody, ale také nevýhody. Výhodou je určitě nižší hmotnost batohů oproti aktovkám a větší objem. Nevýhodou složitější zapínání a batohy samostatně hůře stojí.

Jak je patrné, batohy jsou vhodné pro děti, které mají rády pořádek a zvládnou organizaci více kapes. Díky vzhledu bude batoh v oblibě dítěte déle než aktovka, která se po roce nebo dvou přestává dítěti líbit.

Na co dalšího pří nákupu aktovky nebo batohu pro prvňáčka myslet?

Reflexní prvky

Všechny školní batohy i aktovky musí být vybaveny reflexními prvky. Při nákupu zkontrolujte, že jsou tyto prvky viditelné ze všech stran a platí, že čím více, tím lépe. Především v zimních měsících se děti budou po ulicích pohybovat za šera nebo v mlze a reflexní prvky zajistí viditelnost až na 200 metrů.

Hmotnost

Děti by neměly nosit na zádech zátěž těžší než je 10 – 15% jejich hmotnosti. Vzhledem k velkému množství učení které musí do batohu naskládat tedy pro batoh platí, čím lehčí, tím lepší. Aktovky mají hmotnost přibližně od 1000 g, batohy dokonce od 900 g. Dejte pozor na podezřele nízkou hmotnost, aby nebyla na úkor polstrování nebo kvality.

Nepromokavost

Aktovky musí ochránit školní pomůcky za každého počasí, proto se zaměřte i na voděodolnost materiálu, ze kterého je aktovka vyrobena. Pro školní batohy je dnes nepromokavost standardem. Pokud chcete mít jistotu i při skutečné průtrži mračen, jsou pro aktovky dostupné pláštěnky.

Design

Ano, design je opravdu až takto na konci výběru aktovky. Vybraný batoh nebo aktovku bude nosit vaše dítě, proto jej do výběru zapojte ať se mu líbí. Domluvte se s ním, že vy vyberete s ohledem na kvalitu, ergonomii a další vlastnosti. Dítě pak vybere design. Je lepší jej navést na nadčasový design, aby jste nemuseli kupovat nový batoh každý rok.

Aktovku již máme, naučte dítě, jak ji správně nosit

Pokud máme ten nejlepší batoh, ale špatně nošený a špatně seřízený, tak zádům neprospěje ale bude jim škodit. Nezapomeňte tedy:

  • Batoh správně nastavit – jak má batoh na zádech sedět jsme si popsali v části ergonomie. Nastavení batohu je na rodičích. Nastavte správnou výšku zad, pokud má batoh nastavitelný systém, následuje délka ramenních popruhů a na závěr hrudní popruh a nezapomeňte na balanční dotahy. Pozor: když dítě po zimě odloží zimní bundu, bude pravděpodobně potřeba popruhy dotáhnout.
  • Batoh správně nosit – batoh musí být nošen na středu zad, což znamená hlavně na obou ramenou. Hrudní, případně bederní pás jsou zapnuté.
  • Batoh správně naložit – jak již bylo psáno, maximální hmotnost by neměla překročit 15% hmotnosti žáka. Co nebude potřeba nosit, tak do aktovky nenakládejte. Platí, že nejtěžší věci dáváme hned k zádům a zvenku na batoh nic nevěšíme.

Jak vidíte, výběr batoh není úplně jednoduchý a je potřeba zvážit mnoho věcí. Dostatek času věnovaný výběru se vám vrátí ve spokojenosti vašeho prvňáčka.

Líbil se vám článek? Sdílejte jej s přáteli.

Nákupní košík